Yol Açık, Yola Çık!

Yol Açık, Yola Çık!

Seyahat emektarı diyebileceğim Bestami Köse ile gezmek ve “Interrail Türkiye” hakkında konuştuk.

Facebook’un bana dediğine göre ‘yaklaşık sekiz ay önce’, “Interrail Türkiye” Facebook grubuna girdim. Arkadaşımla Interrail yapmayı düşünmeye başladığım sıralardaydı. Orada burada bilgi edinecek kaynak aranıyorduk ki bu grubu buldum. Katılma teklifi gönderdim, muhtemelen herkesin olduğu gibi benimki de kabul edildi. Ne var ki o ara Interrail’in Türkiye ayağının kurduğu, reklam paylaşan, vizelerle ve rotalarla ilgili bilgi veren bir grubu olduğunu sanıyordum. Yanılmışım. Paylaşımları gördükçe “Ben nereye düştüm!” demeye başladım. Gruptaki bildirimleri ve altına yapılan yorumları okudukça grubun Avrupa’daki Interrail ile resmi bir bağlantısının olmadığı kanısına vardım. Sıradan kişiler tarafından oluşturulmuş, gezmeye meraklı insanların birbirine fikir danışıp yardımlaştıkları bir grupmuş sadece.

Şu ana kadar grupta herhangi bir paylaşımda bulunmadım veya bir bildiriye yorum yapmadım ama gelen bildirimlerin sıkı takipçisi oldum. Grupla ilgili ilk şunlar göze çarpıyor:

  • Grubun 53.006 üyesi var ve ne zaman baksam çoğalıyor. Bu kadar kişi birbirine gönül rahatlığıyla fikir danışabiliyor, yardım isteyebiliyor. Sosyal medya üstünde sıcak bir ortam oluşturmayı başarmışlar.
  • Binlerce kişilik bir grupta bazen konuyu dalgaya vurmak kaçınılmazdır. Dalgaya vuruldu mu konu, buna genel olarak “goygoy” deniyor. Eğer konu ciddiyse “Goygoy geçmeyelim lütfen.” Tarzı uyarılar yazılabiliyor.
  • Grupta güçlü bir “tek git” teşviki var. Tavsiye isteyen herkesin alacağı tavsiyelerden biri yüzde doksan beş bu oluyor. Yalnız seyahatin pes etmez savunucuları bu insanlar. Tabii bazen, çok alakasız bildirimlerin altına ‘goygoy’ niyetiyle de “tek git” yazılabiliyor.
  • Grupta, haliyle gezi dışında konu konuşulmaz diye bir kural yok. Çok sarpa sarılmamaya bakılıyor ama eğer biri önemli olduğunu düşündüğü bir konuda fikir danışmak istiyorsa başına “Konu dışı” diye yazıp sorusunu soruyor. Belki konu dışılar her zaman hoş karşılanmıyor ama hiçbir zaman da cevapsız bırakılmıyor.

Interrail Türkiye grubunun altında kurulmuş başka Facebook grupları da var. Bunlardan biri “CouchRail”. İnternetten – gayet güvenli bir sitede – tanıştığın insanların evlerinde ağırlandığın ve insanları evinde ağırlayabildiğin bir program olan “Couchsurfing” ile Interrail’in birleşiminden oluşuyor isim. Couchsurfing’in yaptığının aynısını Facebook üzerinden kendileri yapıyorlar. Ayrıca Interrail Türkiye grubu, yurt içi geziler ve yardım kampanyaları da düzenliyor.

Yine paylaşılan bildirimleri okurken öğrendim ki bu grubun kurucusu gezmeyi yaşam tarzı haline getirmiş Betami Köse. En kısa zamanda dünyayı gezmeye başlamak isteyen biri olarak onunla bir röportaj yaptım. Daha da uzatmadan bırakıyorum, Bestami seyahat macerasını ve “Interrail Türkiye”yi anlatsın.

 

Önce seni biraz tanıyalım isterim. Ne okudun, ne işlerle uğraşıyorsun?

Hatay’ın Hassa ilçesinde doğdum. İki seneden fazla zamandır Türkiye’yi ve dünyayı geziyorum. Yirmi beş yaşındayım.  Türkiye’nin seksen bir ilini ve dünyanın otuz yedi ülkesini gezmiş bulunuyorum. Türkiye’de insanlara kolay seyahatin yollarını, sırt çantası temalı seyahatin felsefesini anlatmak üzere üniversitelerde konferanslar verip “yolda olma”yı aşılamaya çalışıyoruz.

Gezmeye nasıl başladın?

Gezmeye çocuk yaştan başladım diyebilirim. İlkokuldan ortaokula,  kaçamak yaptığımız ilçelerden büyük illerde günübirlik tatillerle başlayan bir hikaye benimkisi.

“Gezgin” ne demek? Şu gezme işinin aslı nedir, nasıldır?

Gezgin demek – bizce – herkesi sevgisiyle kucaklayan; din, dil, ırk ve siyasi görüş ayırmaksızın önce “iyi” felsefesiyle yollara düşmüş doğasever, hayvan sever, insan sever, seyyah kişiler. Gezme işinin aslı, öğrenmektir. Tanımak, merak etmek, doğaçlama hayatın kültürle harmanlamasının keyfini yaşamaktır. Sokakta aptalca yürürken aldığın hazzın yüzüne verdiği gülümsemenin tanımı yoktur.

İnterrail Türkiye Facebook grubunun oluşumundan, nasıl bu kadar büyüdüğünden bahsedebilir misin?

Interrail Türkiye grubunun kurulduğu günden bu yana devam eden tek mottosu vardır: Özgürlük. Yollara düşmek için can atan binlerce insanın bir araya gelmesiyle oluşan gönüllüler grubudur. Yola çıkan her gezginin, seyahat severin kendini güvende hissetmesini sağlayan büyük bir arkadaş ortamıdır. Grubumuzda gülersiniz, duygulanırsınız, eğlenirsiniz ama hepsinin başında yola çıkmak için büyük bir adım atmış olursunuz.

Sanırım bu grubun Avrupa’daki Interrail ile resmen bir bağlantısı yok. Nasıl aynı ismi kullanıp bu kadar büyüdü bu grup? Herhangi bir sorun yaşandı mı ya da tam tersine Interrail ile bir iş birliği düşünüldü mü?

Avrupa’da Interrail ile resmi bir bağımız bulunmamaktadır. Aynı ismin kullanılmasının onlar için sorun teşkil etmediğini öğrendik. Kar amacı gütmeyen bir oluşum olmamızın, Interrail’i Türkiye’de tanıtmış ve büyütmüş olmanın Interrail’i çok mutlu ettiğini biliyoruz. Kendileriyle sosyal medya üzerinden çok güzel iletişimimiz bulunmaktadır. Çokça tebriklerini almış bulunuyoruz.

Bu gruptan çıkmış “CouchRail”, “İnterrail Türkiye (Anılar ve Fotoğraflar)”, “İnterrail Yardım Dükkanı” gibi başka Facebook grupları da var. İnsanlar birbirini tanımdan bu gruplardan konuşuyor, yardımlaşıyor, hatta birbirlerini evlerinde ağırlıyorlar. Tanışmayan insanlar arasındaki bu güven ve samimiyet nasıl oluştu?

Interrail’in büyümesini sağlayan doğru kelimedir “samimiyet” . Yukarda bahsettiğim ‘arkadaş ortamıdır’ ifadesi gelişigüzel söylenmiş bir ifade değildir. Grupta birbirine yardım eden insanlar iletişim kurar ve birbirlerini şehirlerinde misafir eder. Bu güven ve samimiyetin ne kadar büyürse büyüsün suistimal edilmediğinin görülmesi insanları bizlere bağlayan etkenlerdendir.

Grup, Türkiye içinde birçok etkinlik de düzenliyor. Yardım turları, konserler, buluşmalar gibi. Bu etkinliklere katılım nasıl? Genelde aynı insanları mı görüyorsunuz yoksa her seferinde yeni katılan birilerini görüp grubun nasıl büyüdüğüne siz de mi şaşırıyorsunuz?

Interrail Turkiye asla reklam almayan, asla reklam projesi gütmeyen bir gönüllü oluşumudur. Bizim büyümemize sebep olan şey arkadaşın arkadaşa tavsiye etmesidir. Grup etkinliklerine bu zamana kadar 3 binden fazla farklı kişi gelmiştir ve en çok sevindiren de bu kişilerin sürekli yenileniyor olmasıdır. Her etkinliğin yüzde 60’tan fazlası yeni kişilerden oluşmaktadır.

Bildiğim kadarıyla her şey sosyal medya üzerinde başladı. Sosyal medyanın iletişimdeki rolünü nasıl görüyorsun? Sence insanları birbirine gerçekten yakınlaştırıyor mu yoksa İnterrail Türkiye gibi iyi örnekler azınlıkta da insan ilişkileri yüzeyselleşiyor mu sosyal medyayla?

Sosyal medyanın insanları yüzeyselleştirdiğini düşünmüyorum. Bilgiye ulaşılması ve  özellikle bizim grubumuz için insanların birbirine ulaşması, güvenmesi ve samimiyet kurması açısından kolaylık sağlamaktadır. İletişimin kolaylaşması daha fazla insana ulaşmayı sağlıyor. Daha fazla insana ulaşmak ne kadar iyi burası tartışılabilir.

Gelelim en son gelişmelere. Uzun zamandır Facebook grubunda “goygoy”u geçen İnterrail Köyü hayali sonunda gerçek oluyor. Bu köyün hayata geçme hikayesinden, amacından, nasıl bir yer tasarlandığından bahseder misin?

Yukarda bahsettiğimiz “Gezgin kimdir?”e ek olarak, bizce gezgine göre fıtratında herkes önce iyidir. Gezgin paylaşımcıdır.  Yaş sınırı olmadan köyde yaşamak isteyen, bir bulgur pilavını ortak kaşıklamak isteyen, bir işin ucundan tutup çardaklara bir çizik atmak isteyen herkes gelebilir. Paylaşacak huzuru bulunan herkesin ihtiyacı olanlarla buluşabileceği bir köy hayal ediyorduk. Arsanın bulunmasıyla birlikte bu hayalimize büyük bir adım attık. “Bir gün evde otururken canın mı sıkıldı, al çadırını gel deniz kenarında huzur bul.” felsefemizdir. Atları, inekleri, tavukları olan, kamp ateşi sürekli yanan, köy kahvesinde İnce Memed çayı olan bir köyde koşturmak, çocuklaşmak isteyen herkes gelebilir.

Gezmeye yeni başlayacak benim gibilere ne önerirsin? Neresinden tutup nasıl başlanmalı?

Bahsettiğimiz yolculuk ve kavramlar, özgürce yola çıktığımız, sırt çantasının verdiği macera ruhunu okşayan bir hayal dünyası ise eğer. Romantik ve aşk dolu bir tatil, sırt çantasının bizlere verdiği romantik gezgin havasının yanında çok yavan kalacaksa eğer. Seyahat yazısı ilginizi çekiyorsa, sokaktan geçen herhangi birinden daha çok istiyor, daha çok hayaller kuruyorsan. Midnight in Paris’te bir hayaller dünyasında, Marakeş’in kırmızı toprağında, Roma’nın naftalin tadımsı sokaklarında, Afrika’nın baharat kokulu toprak renginde kaybolmanın hazzı sende daha başkadır. Adım adım anidir yol, hiç tanımadığın insanın iyi olma ihtimalini sevmektir. O yüzden bu güzel yolculuk için yol açık, yola çık!

Interrail Türkiye internet sitesi:

www.interrailturkiye.net

Alt oluşumlar:

CouchRail

İnterrail Türkiye(Anılar ve Fotoğraflar)

İnterrail Turkiye Etkinlik ve Video( Etkinliklerde paylaştığımız video ve fotoğraflar )

İnterrail Turkiye Otostop

BicycleRail (Bisiklet Sevdalıları)

İnterrail Yardım Dükkanı( Mat, Çadır, Tulum)

Kamp ve Doğa Hayatı

 

Yazar: Cenk Bonfil

Kaynak: www.zete.com