YAZ AKŞAMLARINDA BURGAZADA KAÇAMAĞI: YASEMİN

Eğer Adalı değilseniz Ada’ya hafta sonu gidilir gibi bir gizli bir kural mı var? Olamaz, olmamalı. Çünkü Prens Adaları’nın en güzel olduğu zamanlar, hafta arası günlerde akşam saatleridir. Mesela Burgaz’da evi olanlar yemek telaşındayken, adanın misafirleri için de sahildeki restoranlar daha sakindir. Koşturmak için değil de tadını çıkarmak için gelenler kalmıştır geriye. Gündüz gezginleri İstanbul’a dönmüştür.
İşte böyle akşamlardan birinde günü batırmak için gidebilirsin Yasemin’e. En sevdiklerinle. Bildiğimiz ada balıkçısı, ne özelliği var ki? diye sorabilirsin tabii.
Burgaz’ın motordan indikten sonra hemen karşına çıkan sahilindeki restoranlar arasında da çok güzelleri var elbette. Ama nasıl derler, yerleri dar. Kalabalıkları çok, bir sakin hissedemiyor insan kendini. Oysa biraz daha ilerleyip parkı ve faytonları geçtikten sonra karşınıza çıkan Yasemin oldukça huzurlu.
Önce dolaptan mezeleri ve balığı seçin. Girit ezmesi olsun mutlaka, patlıcanı soslu alın, ortaya peynirli bir salata. Biz olsak kalamarı ızgara isterdik ardından da yer kaldıysa balık.
Yine, “Bunlar her yerde var,” diyebilirsiniz elbette. Ama bunları yerken kafanızı kaldırın ve denize, karışınızda İstanbul’a bakın. Üstelik tüm bunlar için Bostancı’dan sadece yarım saatlik bir motor yolculuğu yaptığınızı da unutmayın.

KIZ KIZA ÖNERİSİ: Mümkünse gün batımında masanızda oturmuş olun. Uzun süre oturmak için mezeleri azar azar söyleyin. O güne özel yapılmış bir meze olup olmadığını mutlaka sorun. Yaz aylarında gece 02.00’ye kadar motor olduğunu unutmayın. Oldu da kaçırdınız deniz taksi seçeneğini kullanabileceğinizi hatırlayıp rahatlayın. 0216 381 17 40 numaralı telefondan rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.