SULTANAHMET KÖFTECİSİ İÇİN DEMİRÖREN İSTİKLAL’E UĞRADIK


Köfte bizim mutfağın en özgün yemeklerinden. Sultanahmet Köftesicisi de bu işin tarihi sembolü. Çünkü geçmişi taaaa 1920 yılına dayanıyor. Mehmet Seraceddin Efendi tarafından Divanyolu Caddesi’nde Turan Kebapçısı adıyla kurulmuş ilk kez. Sonra 1944 yılında işletmenin adı Halk Kebapçısı olarak değiştirilmiş. 3. kuşak olan Mehmet Seracittin Tezçakın, 1982 yılında işletmenin adına dünya mirası listesinde yer bulan Sultanahmet’i eklemiş.
Bugün Azerbeycan, İngiltere ve Almanya’da da şubeleri var. Bizim yolumuz geçen gün iftarda yeni açılan Demirören İstiklal’deki şubesine düştü. . Ramazana özel; çorba, köfte, piyaz, tatlı ve içecekten oluşan “iftar mönüsü”nü denedik. Nefisti. Köftenin sırrını sorduk tarifini istedik. Etin en tazesi ve dört kuşaktan gelen ustalık dediler.
Mekanda hoşumuza giden ikinci şey de unutulmaya yüz tutan bazı Osmanlı gelenekleri de günümüze taşıması. Müşterilerine tedavülden kalkan, ancak koleksiyoncularda bulunabilen Cumhuriyet dönemi madeni paraları hediye ediyorlar. Osmanlı’dan miras kalan ‘’diş kirası’’, ‘’bereket parası’’ gibi gelenekleri de Demirören İstiklal şubesinde yaşatıyorlar.

KIZ KIZA ÖNERİYOR: Köfte, piyaz, irmik helvası üçlüsü en sevdiğin yemekse daha iyisini bulamayacağını garanti ediyoruz. 33 TL’lik uygun fiyat da cabası. Bir kez deneyip bize yorumlarını yazar mısın?