Renkleri nasıl kombinlersin?

Renkleri kullanmak, renklerdeki uyumu bilmek hiç kimsenin doğuştan edindiği bir yetenek değildir. Sonradan edinilen bir beceridir, yani öğrenilebilen bir şeydir. İşin aslını bir kere kaptınız mı ondan sonra iş uygulamaya kalır.

Renklerden söz ediyorsak karşıtlık hemen işin içine giriveriyor. Örneğin “siyah ve beyaz” karşıt renklerdir ama birbirlerini tamamlarlar. Onun için de birlikte kullanıldığında çok güzel görünürler. Karşıtlar birbirini çeker derler, en iyi örneği.

Aynı rengin değişik tonları, benzer renklerin değişik tonları da, birlikte kullanıldığında güzel görünür.  Aslında ne kadar anlatılsa da konu renkler olduğu için önerim sizler için hazırladığımız renk panolarını incelemeniz. Hangi renklerin birbirine uyduğunu, hangi renkleri bir arada kullanırsanız nasıl sonuçlar elde edebilirsiniz bu panolarda hepsini görebilirsiniz.

İPUÇLARI

  • Renkleri kombinlerken bir aksesuar bulsanız iyi olur. Bir şal olabilir, kemer olabilir hatta kullanıyorsanız şapka bile olabilir. Kıyafetinize daha zengin görünüm katacaktır.
  • Renk kombinasyonlarından korkmayın. Baştan aşağı siyah giymek belki kolayınıza geliyor, belki sizi daha zayıf gösteriyor ama Sicilya’yı kadınlar gibi her dakika siyah giymenin de alemi yok.
  • Sizlere sunduğumuz renk tablolarına bakın. Renkler bir arada nasıl kullanılır, kullanıldığı zaman nasıl etki yaratır kolaylıkla görebilirsiniz.
  • Renkler size kalmış, sevdiğiniz ne ise zevkiniz nasıl ise öyle kullanabilirsiniz. Ama hiçbir zaman çizgili bir parçayı, üzerinde yuvarlak desen olan bir şey ile birlikte kullanamazsınız. Özetle renkler karıştırılabilir, şekiller karıştırılamaz. Renkler karıştırılabilir, renkler sizin zevkiniz ama bazı renkler vardır ki, bir arada kullanmazsanız sizin için iyi olur. Örneğin siyah ve kahverengi, mor ve siyah, pembe ve mavi, pembe ve kahverengi renkleri asla bir arada kullanmayın derim ben.

RENK PANOLARI