NEDEN ESKİ SEVGİLİMİZİ HALA FACEBOOK’TAN İZLİYORUZ?

Siz de bir Facebook takipçisi misiniz? “Stalker” mısınız? Artık dahil olmadığınız bir hayatı didik didik edip casusluk yapmak neredeyse çoğu insanın suçlu olduğu gizli bir zevk kaynağı.

stalk-photo-1jpg-728x728

Facebook kullanıcıların %88’inin başkalarının profillerini gizlice gözetlediğini itiraf ettiği Western Ontario Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ise bunu doğrular nitelikte!

Peki ya bu davranışın arkasında ne yatıyor?

Başkasının hayatında ters giden şeyleri görüp içten içe sevinmek de, meraktan çatlamak da birer neden olabilir. Fakat bunu ille de niye yapıyoruz? Bizim kazancımız nedir?

“Bizler, başka insanlara dikkat etmeye programlanmışız” diyen Pamela Rutledge medya ve teknolojinin hayatlarımız üzerindeki etkisini araştıran bir medya psikoloğu. “Bir ilişkiyi bitirmiş olsak bile, temel olarak hiç kimsenin bizim yerimizi tutamayacağına inanmak istiyoruz. Değer verildiğimize ya da iyi bir insan olduğumuza dair bir onay beklediğimiz için, eski sevgililerimiz ya da artık görüşmediğimiz kişilerin bizsiz biraz mutsuz olmasını hatta acı çekmesini umut ediyoruz.”

120831512541-tdy-120828-internet-stalking-01blocksdesktoplargejpg-728x728

Rutledge’a göre bunu yapmaktan tatmin olmamızın sebebi o kişiyle artık bağlantı halinde olmasak bile ona kişisel bir anlam yüklüyor olmamız. Tabii, işten güçten kaytarmak için başkalarının profillerinde gezinmek hayli iyi bir yöntem!

what-to-do-if-you-are-being-stalked-online-571633jpg-728x728

Yakalanma riskine ne demeli?

Elbette her sosyal medya sitesi eşit yaratılmadı ve işe yeni başlayan siber takipçilerin kendilerini ifşa etme riski var. Nasıl mı? Kazara Facebook’ta ‘beğenmek’ ya da LinkedIn’de ‘profilimi kim görüntüledi’ özelliğini unutmak gibi. Yeni start-up şirketleri gerçekten de profilinize kimin baktığını ortaya koyacak yollar bulmaya çalışsa da, Facebook bunun gerçekleşmeyeceğini söylüyor. Tabii bu takip, tehlikeli sınırlara geçtiğinde ve bir tehdit haline gelmediği takdirde yakalanma riskiniz çok düşük; ısrarla gözetlediğiniz kişinin haberi de olmazsa psikolojik yansımaları sadece ve sadece size düşüyor.

stalk-photo-3jpgitokykdo9zmj-728x728

Psikolog Rutledge, “Birini tehlikeye atmıyorsunuz, sadece merak ediyorsunuz” diyor. “Açık bir şekilde ortada ince bir çizgi var. Eğer bir kişiyi takip etmeye çok fazla zaman ayırıyorsanız, bu zamanı oturup değerlendirmeniz gerekir. Bu noktada olay tamamen size döner ve o kişiyle ilgili olmaktan çıkar.”