İşinizi Sevmeyi Öğrenin

İşinizi Sevmeyi Öğrenin

Tutkuyla Çalışırsanız Mutlu Olursunuz

Günlük yaşantımızda uyanık olduğumuz süre içinde çalışarak geçirdiğimiz zaman her şeyden fazla. Bu nedenle işinizi sevmeniz çok önemli. Haftada 40 saatten fazla sıkıcı bir işte çalışmak hayatınızda bir sürü probleme yol açarken mutsuzluğunuz da hayatınızın her yerine yayılacaktır. Sevdiğiniz bir işi bulmayı sağlamanın ya da yaptığınız işi sevmenin temel yolları vardır.

Sizin İçin Neyin Önemli Olduğunu Bulun

Gücünüzün ve yaptığınız işin biribirine orantılı olduğundan emin olun. Davranış bilimleri profesörü ve kitabının yazarı Dr. Kristen Lee Costa “Bizim için anlamlı, tutkularımıza ve gücümüze hitap eden işlerde bize şans verilmemesi veya yaptığımız işte sıkılmak kadar sinir bozucu bir şey olamaz. Bazen merakı teşvik etmek ve kendimizi meşgul etmek için yeni projelere ihtiyaç duyarız. Yaratıcılığınız ve tutkunuzu ateşlemek için açık konuşun ve yenilikçi projelerde sorumluluk isteyin.” diyor.

İkincisi, işyerinizde anlamlı ilişkiler kurun diyor. “Günümüzde çalışma ortamları yoğun ve bu durum bizleri yalnızlığa götürebiliyor. Toplantıdan toplantıya koşarken durup nefes almak veya yemek yemek için bile zamanımız olmuyor. İş yerinde arkadaşlıklar kurmak bu noktada büyük fark yaratıyor. Ortak tutkuların yetiştirilmesi stresli olduğumuz zamanlarda bile bizlere yardımcı olabilir. İlişkiler önemlidir ve içimizdeki en iyiyi ortaya çıkarır.

İş dışında kesinlikle kendinize zaman ayırın ve iş dışındaki hayatınızın tadını çıkarın. İş dışında yaptıklarımız da en az işte yaptıklarımız kadar önemlidir.

En önemlisi tükenmemeye dikkat edin. Moral yıkıntısı insanların yaratıcı gücünü bitirir ve sıkışmasına neden olur. Bu bir mesleki risktir ve herkes stres düzeylerini takip ettiğinden emin olmalı ve iş hayatlarına bir sınır koymalıdır.” diyor Costa.

Meslek Yaşamınızda Mutlu Değilseniz

Bazen insanlar kendilerini sevmedikleri bir meslek yaşamı içinde bulurlar. Bu genellikle olur ve bir çaresi vardır. Eğer kariyer yaşamınızı tekrar düşünüyorsanız, sizin için iş yaşamınızda neyin gerçekten önemli olduğunu iyice düşünmeniz gerekiyor. “Herkes için zor olacak fakat işinize yüklediğiniz anlam ile iş doyumunu bulmak çok önemlidir.”

Bazı insanların memnuniyet bulma yolları bunları içeriyor:

  • Topluma katkıda bulunmak
  • Başkalarına yardım etmek
  • İşinizden ürettiğiniz ürüne veya servise güvenmek
  • Endüstrinin önde gelenlerinden olmak. Örn: İnovasyon, ileri teknoloji

İşinizde mutsuz olmanıza neden olan bir başka şey de para için o işi yapıyor olmaktır. “Size anlam ifade etmeyen bir parayı takip etmeyin. Para cazibesini çok çabuk yitirir, daha az para alsanız bile sevdiğiniz işi yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedersiniz.”

“Eğer kariyerinizde mutsuzsanız, beklemeyin. Sizi neyin daha mutlu ettiğini bulmak için daha fazla çalışın ve buna yönelin. Harekete geçmezseniz bir şeyleri değiştiremezsiniz ve kariyer yolunda aksaklıklarla karşılaşılabilir, mükemmeliyet beklemeyin. Kariyerinize uyum sağlamayı ve dünden daha mutlu olmayı hedefleyin.”

isinizi sevmeyi ogrenin2Elinizdekinin Değerini Bilin

  1. İşe berrak bir zihin ile gelin. Bardağın dolu kısmından bakın. Bütçenizi gerçekçi tutun. Elinizdeki imkanları değerlendirin, hayalperest olmayın. Unutmayın ki bir kariyer sahibi iseniz dünyada yüzde beşlik bir tabakanın içinde yer alıyorsunuz. Bazıları kariyer sahibi bile değil; sadece çalışıyorlar. Çoğunluğun bir işi bile yok.
  2. Hayalinizdeki kariyere ulaşmak için şu an bulunduğunuz kariyeri kullanın.
  3. Başkalarının sözlerine kulak asın ama asla sizin hedeflerinizi belirlemelerine izin vermeyin. Ne kayınpederiniz ne eşiniz ne hocanız sizin neyi yapmayı sevdiğinize karar vermemeli.
  4. Gönüllü işler gibi başka zevkleri tatmak için kariyerinizin dışına çıkmaktan korkmayın. Bireysel olarak yapacağınız uğraşlar sizi gönüllü işler kadar mutlu etmeyeceklerdir.
  5. Kariyerinizde yönetebileceğiniz, yol gösterebileceğiniz ve önder olacağınız insanlar bulmak için yoğunlaşın. Çoğu kariyerde liderlik pozisyonları ve mevcut bilgilerinizi aktarabileceğiniz bir çok imkan vardır. Ama asla kendinize hizmet için yönetici olmayın. Bu doğru olmayacaktır.