HARİKA BİR İLK İZLENİM NASIL YARATILIR?

İyi Bir İlk İzlenimde Ustalaşmak İçin İpuçları

İlk izlenim her şeydir. Yeni birisiyle tanıştığınızda, sizin hakkınızdaki düşünceleri ilk birkaç saniyede oluşur. Keşfedilmemiş fırsatlar için işten ya da sosyal çevrenizden yeni tanıştığınız birisinde bıraktığınız ilk izlenimin iyi olduğuna emin olun.

İş ya da şahsi nedenler için ne zaman ki yeni birileriyle tanışırsınız, harika ilk izlenimler yaratabilirsiniz. Eskiden, ilk izlenimin tanıştıktan hemen sonraki beş ile yedi saniye içinde oluştuğunu düşünürdük. Ama sertifikalı kişisel imaj danışmanı Marian Rothschild’ın yapmış olduğu yeni bir araştırmaya göre bu süre yalnızca iki saniye kadar.

İşte uzmanların iyi bir ilk izlenim için verdikleri bir dizi ipuçları:

Etkilemenin Yolları

Gülümseyin. Büyük bir gülümseme, positifliğinizi ve iyi niyetinizi sergileyeceğinden, yeni ilişkiler kurabilmek için evrensel bir davetiye ve iyi bir ilk izlenim bırakmak için harika bir yoldur. Gülümsemenin bilimsel olarak diğer insanlarda olumlu karşılık verme isteğini ortaya çıkardığı kanıtlandı.  Gülümseyerek insanları rahatlatırken kendiniz hakkında iyi düşünmelerini sağlayabilir ve sağlıkları için onlara yardım edebilirsiniz.

Bir amaç edinin. Birisiyle tanışmadan önce kendinize sorun: Bu insanlar sizin hangi özelliğinizi bilmeli, nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz? Sonra izleyeceğiniz tutumunuzu beden dilinize yansıtın.

Esaslı olun. Enerjiniz, yaratıcılığınız ve orjinalliğiniz sizi hatırlanır kılacaktır ve insanlarla gerçek bir iletişim içine geçmenizi sağlayacaktır. Her tarafın sahte olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Reality Showların bile gerçeklikten çok şov olduğu bir dünya. Bu yüzden insanlar, farkındalık eşiğini aşmış bireylere daha çok ilgi duyuyorlar.

İlgili olun. Göz teması kurmak ve olumlu vücut dili sizi konuşmaya niyetli gösterecektir. Sözcüklerle de söylenenleri onaylamak karşınızdaki insanın kendisini değerli hissetmesini sağlayacaktır. Karşılıklı bir diyalog sürdüremeyen kadınlar tek düze hayatlar sürerler. Karşınızdakine mantıklı sorular yönelterek ilginizi gösterin. Tamamen yabancı olduğunuz insanlarla ortak noktalarınızı bulmaya çalışın.

Göz teması kurun. Birisiyle konuşurken  sağa sola bakınmak yerine o kişinin direkt olarak gözlerinin içine bakın. Ona kendinden bahsedebileceği açık uçlu sorular yöneltin. Muhabbetin devamlılığı için “Peki ya sen?” veya “Bana biraz daha bundan bahsetsene” gibi cümleler kurun.

Ellerini kavrayın. Çalışan kadınlar el sıkışlarını geliştirmeliler. Güçlü kavrayarak, üç kere sallayıp bırakmalıyız. Biriyle tanışırken el sıkmaya hazır bir şekilde elinizi uzatın. Zayıf veya yarım el sıkışmayı hiç tavsiye etmiyoruz. Karşınızdaki kişi size adını söylediğinde isminin aklınızda kalması için bir şeyle bağdaştırın.

Kaba olmayın. Dedikoducu kadınlar zarif sayılmazlar. Kaba, sinsi ve mesafeli olmaktansa; içten, dürüst ve saygılı olmak her zaman daha iyidir. Karşınızdaki ne yaparsa yapsın ya da ne derse desin daima kibar olun.

Açık konuşun, Düzgün bir ses yüksekliği, aksan, tonlama ve nefes düzeniyle konuşmaya özen gösterin. Zekice konuşun ama böbürlenmekten ve kendini beğenmişlikten uzak durun. Karşınızdakilerin düşüncelerini ve bu kanıya varmalarını sağlayan etkenleri sorun.

Araştırmanızı yapın. Konu, olay, kişi veya iş hakkında ilgi çekici bilgiler edinin.

Eşsiz olun.  Övünmeyin ama kendiniz hakkında karşı tarafın hoşuna gideceğini düşündüğünüz farklı ve eşsiz bulduğunuz yönlerinizi paylaşın. Bu yakın zamanda başınıza gelen beklenmedik ve ilgi çekici bir olay olabilir mesela.

Karşınızdaki kişinin ismini kullanın. Kendi adınızı başka bir ağızdan duymak kadar tatlı bir şey yoktur. Eğer birinin adını konuşma esnasında kullanırsanız, bu o kişinin kendini daha önemli hissetmesini ve daha çok konuşmaya dahil olmasını sağlar. Bu hem o kişinin gururunu okşar hem de etkilenmesini sağlar.

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.