Gelmiş geçmiş en ölümcül moda akımları

Gelmiş geçmiş en ölümcül moda akımları

Tarih boyunca insanlık birçok değişik ve tehlikeli moda akımı yaratmış olsa da, bazıları diğerlerinden sıyrılmayı başarıyor. Ölümcül diyebileceğimiz derecede tehlikeli olan bu akımlar, tüm zararlarına rağmen insanlar tarafından yıllarca takip edilmiş. Üstelik bu trendlerin sadece kadınlar için olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Erkeklerin de kendilerini kaptırdıkları ölümcül moda akımları mevcut.

İşte en tehlikeli 6 moda akımı:

6. Çember etek
19. yüzyılın favorilerinden olan kabarık etekler, hacimlerini kadınların bellerine bağladıkları kafes benzeri demirlere borçlu.

lostandfoundvintage

Fotoğraf kaynak: Lostandfoundvintage
Neden ölümcül?

Tasarımı yüzünden rüzgara oldukça duyarlı olan bu eteklerin, havalanarak kadınları okyanusa sürüklediğine dair rivayetler olsa da, gerçek tehlikesi yüksek yerlerde ortaya çıkıyor. Bir tepede ya da yüksek bir apartmanda, rüzgarın etkisiyle savrularak metrelerce yuvarlanmak ya da apartmandan düşmek mümkün. Aynı zamanda suya düşen kadınların bellerine bağlı bu demir etekler yüzünden boğuldukları da biliniyor.

Bir diğer görünmeyen tehlike ise, mumları devirebiliyor olması. Bu etekler hacimleri dolayısıyla o dönemin popüler ışıklandırma yöntemi olan mum ve gaz lambalarını devirerek, yangınlara sebebiyet verebiliyorlardı. Örneğin, şair Henry Wadsworth Longfellow‘un ikinci eşi, bu şekilde çıkan bir yangında hayatı kaybetmiş.

kissmytulle

Fotoğraf kaynak: Kissmytulle
Bu eteklerin tarihe geçen en ölümcül etkisi, 2000 ile 3000 kişinin canına mal olan, 1863 yılında Santiago’da gerçekleşen kilise yangını. Kaçmaya çalışan kadınların etekleri kapıyı tıkadığından, yangın sırasında hemen herkes içeride mahsur kalmış ve bir moda akımı yüzünden, binlerce kişi yanarak can vermiş.

Neden kullanıyorlardı?

wikipedia

Fotoğraf kaynak: Wikipedia
Bu etekler kalçayı oldukça büyük gösterdiklerinden, kadınların beli ince görünüyordu. Bu sayede korse giymek zorunda kalmıyorlardı ki, bu da bir sonraki ölümcül trendimiz.

5. Korse
Kadınlara kum saati görünümü veren bu giysi, tüm tehlikelerine rağmen uzun yıllar popülerliğini sürdürmeyi başarmış.

wikipedia

Fotoğraf kaynak: Wikipedia
Neden ölümcül?

Aslında korseler, kadınlar özel bağlarla kendilerini sıkmaya başlayana kadar zararsızdı. Ancak kemiklerini kıracak derecede sıkı bağlamaya başladıklarında, tüm iç organların yerini değiştirecek inanılmaz tehlikeli bir moda akımına dönüşmüş oldu.

1912 yılında, şovlarında kadın kılığına giren Joseph Hennella, dar korsesi yüzünden sahnede fenalaşarak hayatını kaybetti.

1903 yılında ise bir kadın, korsesinin demirleri kalbine saplandığı için yaşamını kaybedince, The New York Times‘ta haberi yayınlanmıştı.

Startrekking

Fotoğraf kaynak: Startrekking
Neden kullanıyorlardı?

Toplumun kadınlardan doğal yollarla sahip olamayacağı vücut ölçüleri beklediği bir dönemde, ne yazık ki kadınlar da tercihlerini ölümcül etekler ve ölümcül korseler arasından yapmak zorunda kalıyorlardı.

4. Ayak bağlama
Lotus ayak da denilen bu görünüm, kadınların baş parmakları dışında kalan parmakları ayaklarının altına kıvırarak, topukla parmaklar birleşecek ve yüksek bir ayak kemeri elde edilecek şekilde ayaklarını bezlerle bağlamaları sayesinde elde ediliyordu.

cvltnation

Fotoğraf kaynak: Cvltnation
8. yüzyıldan 1900’lü yılların başlarına kadar devam eden bu gelenek, kadınların ağır şeyler taşımasını ve uzun mesafeler kat etmesini imkansız hale getiriyordu.

Neden ölümcül?

İki yedi yaş arasında, ayakları henüz yumuşakken bağlanan çocuklar, ömür boyu sürecek acı dolu bir değişime adım atıyordu. Parmaklara giden kan dolaşımı kesildiğinden, ayak çoğu zaman kangren oluyor ya da çok tehlikeli enfeksiyonlar oluşturabiliyordu. Fakat halk arasında parmakların kangren olması, parmakların düşme ihtimali olduğu için iyi bir şey olarak algılanıyordu.

themedicalbag

Fotoğraf kaynak: Themedicalbag
Neden yapıyorlardı?

O dönemlerde, ayakları normal olan kadınlar çirkin ve taşralı olarak görülüyordu. Çünkü sadece tarlada çalışacak kadınların normal ayaklara sahip olması gerektiğine inanılıyordu, aksi halde salına salına yürümesini sağlayacak, minik ayakları olması bekleniyordu.

Erkekler, aslında eşlerinin ayaklarını hiç çıplak görmüyorlardı. Kadınların ayaklarını sadece ipek ayakkabılar içinde gördüklerinden, bu görünüm onlar için sadece oyuncak bebek görünümü yaratan, estetik bir şeydi.

3. Fontange
17. ve 18. yüzyıl Fransa’sında, aristokrat kadınların kullandığı bir saç süsü olan fontange, kurdele, dantel ve diğer süsleme aparatlarından oluşan büyük başlık benzeri aksesuarlardı. Kulağa hiç zararlı ve ölümcül gelmese de, göründüğünden çok daha tehlikeli olduğunun garantisini verebiliriz.

theclothesmakethegirl

Fotoğraf kaynak: Theclothesmakethegirl

Kaynak:
Cracked