ÇOK YAKININIZDA BİR CENNET: GRANDMA’S WONDERLAND


Özgün Levent, gözlerinin içi gülen genç bir kadın. Süper bir anne ve teyze. Aslında bir haberci. Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra New York Fordham University’de Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisans eğitimi almış. Türkiye’ye döndükten sonra Pusula Haber Programı ve Al Jazeera Türk’te çalışmış. Muhabir, prodüktör ve editörlük yapmış.
Sonra ailesinin 20 yıldır evi olan Silivri’deki çiftliğini canlandırmaya karar vermişler. Grandma’s Wonderland böyle ortalya çıkmış işte.


Akören Köyü’ne giden yol üstündeki boş topraklarda önce çiftliği çevreleyen çam ağaçları yükselmiş. Onu meyve bahçesi, bostan, gölet ve üzüm bağı takip etmiş. Yıllar içinde onlarca çeşit bitki ve çiçekle renklenen çiftlikte taş evin de tamamlanmasıyla yeni bir yaşam başlamış.
40 bin metrekareye yayılan çiftliğe gelenleri ağaçların altında sakin bir gün ve çiftliğin restoranı The Barn’da tarladan tabağa bir menü bekliyor. Dostlarınızla mutfak ve bahçe workshoplarına katılabilir, gün batımında yoga ve meditasyon yapabilir, bağbozumunda kasaları doldurup pekmez ve şarap üretimine katılabilirsiniz.
Geceyi çiftlikte geçirmek isterseniz GW’nun her biri farklı özelliklere sahip yedi odası olduğnu hatırlatalım.


KIZ KIZA ÖNERİSİ:
Ailenin eski atları Veronika’nın eviçiftliğin yeme-içme merkezi. Şaraphane, mutfak, odun ocakları, taş fırın… Hepsi sebze ve meyve bahçelerinin ortasındaki bu taş binada toplanmış. Hemen yanındaki kümesten toplanan yumurtalar burada omlet olup tabaklara giriyor, sebze bahçesinden toplanan salatalıklar en körpe haliyle burada masaya geliyor. Baharda taş fırında biberiye ve kekikle pişen etlerin kokusu buradan çiftliğe yayılıyor. Et ve süt ürünleri Trakya bölgesinin meralarından, deniz ürünleri Silivri limanından, yumurtalar çiftliğin kümesinden geliyor. Ahır’da menüler bahçenin ve bölgenin sunduklarına göre mevsimde birkaç kez değişiyor.


Bu arada The Barn’da çiftliğin şefi ve konuk şeflerle yemek atölyelerinde buluşuluyor. Birine katılın deriz. Pazar brunchları ve tüm rezervasyon talepleri için 0532 253 50 88 no’lu telefonu arayabilirsiniz.