CİLT ALT TONUNU BİLİYOR MUSUN? HAYDİ TEST EDELİM

 
 
mukemmel-sac-ve-makyajin-sirri-cilt-alt-tonu-belirleme_780x511

 
 
Hangi saç bana yakışır, hangi renk kullanmalıyım, nasıl makyaj yapmalıyım sorularının cevabı burada.
Cildin daha sağlıklı ve daha canlı görünmesi için cilt alt tonunu bilmek ve kıyafet, saç rengi ve kozmetik ürünlerinin seçimini bu tona göre yapmak gerekiyor. Kendine uygun renkleri seçebilmen için cilt alt tonunu ve bu tona uygun sıcak ve soğuk renkleri bilmek sana yardımcı olacaktır.

Cilt alt tonu üçe ayrılmaktadır.
Sıcak (warm): Sıcak alt tonlu ciltler sarı alt tonludur.
 
 
mukemmel-sac-ve-makyajin-sirri-cilt-alt-tonu-belirleme_780x475-29qjquklwc

 
 
Soğuk (cool): Soğuk alt tonlu ciltler ise pembe alt tonludur.

 
 
mukemmel-sac-ve-makyajin-sirri-cilt-alt-tonu-belirleme_780x475-ecysdg74mo

 
Nötr: Baskın bir sıcak veya soğuk alt tona sahip olmayan ciltlerdir.En ender rastlanan cilt alt tonudur.Bana her şey yakışır diyebilecek tonda insanlardır.

 
 
Peki Nasıl Anlaşılır ?
 
mukemmel-sac-ve-makyajin-sirri-cilt-alt-tonu-belirleme_780x520-zzu4h9uph0

 
 
1)Damar testi: Işıklandırılmış bir ortamda bileklerindeki veya şakaklarındaki damarların renklerine baktığında eğer damarlarını yeşil renkte görüyorsan sıcak alt tona sahipsindir. Eğer damarlarını mavi renkte görüyorsan soğuk alt tona sahipsindir. Eğer damar rengi hakkında tam bir yorum yapamıyorsan muhtemelen cilt alt tonun nötrdür. Bu yöntemi güneş ışığında denemen daha yararlı olacaktır. Çünkü en iyi ışık güneş ışığıdır.

 
 
mukemmel-sac-ve-makyajin-sirri-cilt-alt-tonu-belirleme_780x1170-cji430xmuu

 
 
2) Altın ve gümüş testi: Altın ve gümüş testi ile de cilt alt tonunu öğrenebilirsin. Altın kolye veya yüzüğü taktığında cildiniz parlak ve sağlıklı bir görünüm elde ediyorsa sıcak alt tona sahipsindir. Gümüş yüzük ya da kolye taktığınızda daha sağlıklı ve parlak görünüyorsa soğuk alt tona sahipsindir. Bu yöntemi daha anlaşılır uygulayabilmek için sağ ve sol ellerinin birine gümüş birine altın yüzük takarak karşılaştırma yapabilirsin. Sıcak alt tona sahipsen altın yüzük cildini parlak gösterirken gümüş yüzük cildini donuk gösterecektir. Soğuk alt tona sahipsen gümüş yüzük cildini daha parlak ve sağlıklı gösterecektir.

 
 
mukemmel-sac-ve-makyajin-sirri-cilt-alt-tonu-belirleme_780x390-z07x3je9m1

 
 
3) Kağıt testi: Yüzünü soğuk suyla yıka ve ayna karşısında yüzüne bir beyaz A4 kağıdı yaklaştır. Eğer cildinde kağıdı yaklaştırdıktan sonra yüzün sarımsı veya kırmızımsı görünmeye başladıysa sıcak alt tonuna sahipsindir. Yüzün pembemsi görünürse soğuk alt tonludur.

Bu yöntemleri denedikten sonra cilt alt tonunu hala belirleyemediysen nötr alt tonuna sahipsin demektir. Nötr alt ton iki ton arasında bir tondur.

 
 
mukemmel-sac-ve-makyajin-sirri-cilt-alt-tonu-belirleme_780x995-wmzrph1k7h

 
 
4) Tişört Testi: Genelde bembeyaz tişörtler soğuk alt tonlu kişilere daha çok yakışır, bej veya fildişi renkli bir tişörtler ise sarı alt tonlulara daha çok yakışır.
Güzellik uzmanların hemen hepsi soğuk tene sahip olanların soğuk renkleri, sıcak tene sahip olanların sıcak renkleri tercih etmeleri gerektiğini söylüyorlar. Soğuk renkler, mavi, yeşil ve mordur. Sıcak renkler ise kırmızı, sarı ve turuncu. Dikkat etmemiz gereken sadece tonları. Soğuk tona sahip olanlar, içinde sarı pigmentlerin bulunduğu yani sıcak renk pigmentlerinin bulunduğu kırmızıyı seçmelerinden ziyade içinde mavi pigmentler olan kırmızıları seçmeliler. Yani turuncuya dönük kırmızı negatif bir etki yaratabilir ancak bordo, koyu kırmızı, vişne çürüğü gibi renkler çok yakışacaktır. Sıcak tene sahip olanlara içinde sarı pigmentler olan kırmızı renkler daha çok yakışacaktır.