Bir içe dönüğün hayat kurtaran iş ağı kurma kılavuzu

Bir içe dönüğün hayat kurtaran iş ağı kurma kılavuzu

İçe Dönükler Bile Ağ Kurma Etkinliklerinde Başarılı Olabilirler

Ağ kurmak dışa dönükler için dahi göz korkutucu olabilirken içe dönükler için bu daha da zordur. İş dünyasında başarılı olmak istiyorsanız ağ kurmak olmazsa olmazdır. Çoğunlukla yeni iş fırsatları ağızdan ağza yayılarak karşımıza çıkar, bu yüzden ne kadar fazla insan tanırsanız o kadar iyidir.

Aşağıda içe dönüklerin ağ kurma aşamalarında en az rahatsızlık ve en fazla yarar sağlamasına yönelik kullanabilecekleri en iyi stratejiler verilmiştir.

is agi kurma klavuzu2Ağ Kurmanın Temel Unsurları

İçe dönükler ağ kurmanın olmazsa olmaz olduğunu ya iş yerinde can sıkan bir olay yaşandığında ya da yeni bir iş ararken farkına varırlar.

Ağ kurmak insanların ya çok sevdiği ya da nefret ettiği bir aktivitedir. Siyah veya beyazdır, grisi yoktur. Ağ kurmak istemiyorsanız bunu yapmamak için bir sürü bahane üretebilirsiniz. Bu bizler için çok stresli olsa da sonuçlar değişimin kapıda olduğunu gösteriyor.

Aşağıda En İyi İpuçlarını Bulabilirsiniz:

Ağınızı dışarıdan temin edin. Eğer bir hayat arkadaşınız varsa, tamamlayıcı bir birey ile bir ilişki kurmak anormal değildir; bir başka deyişle bizim tam tersimizle. Araştırmalarıma göre içe dönükler genelde dışa dönüklerden hoşlanıyor. Yani eğer hayat arkadaşınız korkusuz ise sizin adınıza arkadaşlarınız ve ailenize avukatlığınızı yapmasına ve ağ kurmasına izin verin. Fakat korku veya çaresizlik içinde hareket etmemelerine dikkat edin. Sizi en iyi şekilde anlatabilmeleri için profesyonel olarak ne iş yaptığınız konusunda net olun. Verdikleri mesajlar net, az ve öz ve korkuya dayalı olmazsa fark yaratacaktır.

İstemediğimiz bir aktiviteyle karşı karşıya kaldığımızda ondan kaçma yatkınlığımız vardır. Ya da ağ kurmaya taahhütsüz ve istemeyerek yaklaşırız ve genelde sonuçları hayal kırıklığı olur. Aktiviteyi oluşturun ama bunu iyi niyetle yapın. Mesela Linkedin gibi sosyal ağ sitelerine kaydolun ve dünyanızı genişletin. Biraz zaman alıyor ama muazzam getiri üretme potansiyeline sahiptir. Kaydolan kişiler genelde daha fazla ağ kurma eğilimindeler ve temas kurmaya karşı daha sıcak bakıyorlar. Yani ikna edilmek zorunda olmayan kişilere ve süreci kolaylaştıracak insanlara ulaşırsınız.

Gönüllü olun. Harcadığınız zamanın size yeni kişilerle tanışma fırsatını sağlaması için endüstri ve işinizin ne olduğu konusunda kesin olun. Komite başkanlığı gibi liderlik görevleri üstlenirseniz daha da görünür olursunuz. Eğer endüstri kapsamında değilse sizi dışarıya çıkararak kısa vadeli başarma duygusu vermenin yanı sıra bilgiye sahip yeni kişilerle de tanışmanızı sağlayacaktır.

guclu yonlerGüçlü Yönlerinizi Ortaya Koyun

İçe dönüklerin iyi sosyal ağlar kuramayacağının sadece bir söylenti olduğunu ve bu alanda bazı doğal avantajlarının varlığını unutmamak gereklidir.

Az ama öz. İçe dönükler genellikle daha samimi, düşünceli, güvenilir olarak görülüyor; çok fazla konuşup aslında pek de fazla bir şey söylemeyen dışa dönüklere karşın içe dönükler, kelimelerini özenle seçer ve sadece söyleyecekleri önemli bir şey olduğunda konuşurlar. Eğer söyledikleriniz yerinde ise, iyi düşünülmüş ve samimi bir şekilde ifade ederseniz insanlar sizden daha fazlasını duymak için istekli olacaktır ve sizin yorumunuzu bütün akşam susmayan dışa dönüklerden daha fazla merak etmeye başlayacaklardır.

İyi bir dinleyici bin kelimeye bedeldir. Güçlü bir sosyal ağ kurmak için çenesi düşük olmanız gerekmiyor. Aktif dinleyicilik insanların güvenini ve arkadaşlığını kazanmanın en etkin yollarından biridir. İyi dinleyiciler birkaç iyi seçilmiş kelimeyle konuşmaya tam katılımcı olabilirler. ‘Evet’, ‘doğru’, ‘vay canına’ gibi kısa ifadelerle, gülümseyerek veya göz teması kurarak ve kafalarını sallayarak, onlara katıldıklarını ifade ederek, konuşmacıları cesaretlendirirler. En önemlisi aktif dinleyiciler konuşmacıyı gerçek anlamda dinlerlerken dışa dönükler ise çok konuşmayı sevdikleri için başkalarını dinlemek yerine ne söyleyeceklerini düşünürler. İçtenlikle ilgilenen dinleyiciler, konuşmak için boşluk yakalamaya çalışan çok konuşkan kişilere göre genellikle daha ulaşılabilir, sıcak ve güvenilir olarak görülmektedir.

Kendinizi bilirseniz arkası gelir. Engellerini pek yıkmayı sevmezler ve tutamayacakları sözleri vermekten kaçınırlar, abartmayı sevmezler. Buna ek olarak kitap okumak gibi içe dönük bir hobiye sahip olmak yararlıdır; çoğu içe dönük kitap kurdudur, meraklıdır ve bir sürü değişik konuda çeşitli birikmiş bilgileri vardır. Buzları eritmek, etkinliklerde sohbet etmek için birebirdir. İneklik iyidir.

Uzak Durulacak Noktalar

İçe dönüklerin uzak durması gereken bir takım potansiyel tehlikeli noktalar vardır. Dışa dönüklere nazaran sosyal endişe ve moral yıkıntısı içe dönükler için daha yaygın bir risktir ve özellikle kadınlar daha fazla risk taşımaktadır. Gerçek hayatta kadınlar ve erkekler içe dönüklükten dışa dönüklüğe tüm evreleri kapsarken kadınlar tarih boyunca içe dönük alışkanlıklarla, erkekler ise girişkenlik ve özgüven ile özdeşleştirilmiştir.

Bu durum özellikle geleneksel olarak erkek egemen alanlara ilgi duyan kadınlar için zorluk yaratabilir. Kendilerini öne çıkmak için maskülen bir karaktere bürünmek zorunda hissedebilirler. Bu da sosyal ağ kurmayı kadınlar için daha karışık bir hale getirebilir. Burada anahtar kendini bilmektir.

“İçe dönük kişilerin hepsi aynı özellikleri taşımaz. İnsanlar farklı nedenlerden dolayı doğal olarak içe dönük olabilirler. Çekingenlik, fazla heyecan sevmemezlik ve gerçekten kendi şirketini tercih etmek bunun üç ana nedenidir. Bazı içe dönükler başkalarıyla vakit geçirmeyi severler fakat bunu stresli ve bunaltıcı bulurlar, bu da yalnızlığa ve düş kırıklığına neden olabilir. Bu durum başkalarıyla zaman geçirmekten hiç hoşlanmayan içe dönüklerden çok daha farklıdır ve aslında yalnız kalmaktan mutlu olurlar fakat sosyalleşmeleri gerektiğinde oldukça başarılı olabilirler.”diyor Dr. Schofield.

Önden hazırlıklı olup ve tanışacağınız insanlar ve ortam hakkında biraz bilgiye sahip olursanız daha rahat olursunuz. Ağırdan alın, eğer yüksek sesler ve normalin üstündeki sıcaklıklar sizi rahatsız ediyorsa fazla alkol veya kahve içmekten kaçınarak etkinliğe iyi dinlenmiş bir şekilde gidin.

İçe dönükler için kısa şarj olma araları çok etkilidir, size devam etmek için gereken enerjiyi verir. Biraz temiz hava alın, acil bir telefon görüşmeniz olduğunu söyleyin veya gidip tuvalette saklanın.

En önemlisi kendiniz olun. Eğer havayı öpmelerden ve övüngen anekdotlardan hoşlanmıyorsanız yapmayın. Eğer kullanmayı bilirseniz kendi stiliniz her zaman için size en iyi hizmet eden olacaktır.