Alacatı’ nın meze cenneti Fava’ da seçim yapmak çok zor

Alaçatı’ da o kadar çok restoran içıldı ki hangisine gideceğini şaşırıyor insan. Haklısınız zorlanmakta. Eğer köyün içinde kalacaksanız bizim tavsiyelerimizden birisi: Fava.
Bir akşam mutlaka uğramanız gereken bir adres. Neden mi? Birincisi Alaçatı’nın tarihi dokusuna uygun olarak dizayn edilmiş bir bahçede yemek yemek için. Ay ışında saatlerce oturup, özellikle Temmuz-Ağustos aylarında iyice artan Alaçatı kalabalığından bir süre uzak kalmak için.
İkinci ve en önemli neden ise Şef Ufuk Yamansavcı’nın mezelerini tatmak. Yamansavcı mezelerinin hazırlanmasına bizzat eşlik ediyır her gün. Meze çeşitleri say say bitmiyor. Hepsini denemek için ise bir akşam asla yetmiyor. En son gittiğimizde mönüye yeni eklenen levrek roze, karides kinoa ve avokado oranj denedik. Pek beğendik.
Sakin sakin çalan müzik konuşmanıza engel olmuyor. Masalar çok sıkışık düzende olmadığı için de rahat rahat sohbet edilebiliyor. Ancak elbette rezervasyonsuz yer bulmak mümkün değil.  www.1850fava.com

KIZ KIZA ÖNERİYOR: Taze günlük balıkları için yepyeni bir pişirme tekniği oluşturulmuş Fava’da. Hem lezzetli hem de sağlıklı. Gittiğinizde detayları şeften dinleyebilirsiniz. Kesinlikle denenmeli. Bu arada mekanın kısa bir süre önce The Newyork Times’a konu olması çok hoşumuza gitti. Tebrikler.